Karayoluyla Asya Uzak Doğu Gezisi

 

English Version
 

 

Sırt Çantasıyla Karayolu ile Uzak Doğu Asya Astronomi Bilgileri

İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Myanmar (Burma), Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam Turu Gezisi Seyahati

 

 

- Işık saniyede 300,000 km, yılda ise yaklaşık 9.5 trilyon km kat etmektedir.

- İçinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinin çapı yaklaşık 100,000 ışık yılıdır. Samanyolu sarmal bir galaksidir, bizim güneş sistemimiz galaksinin Orion kolunda bulunmaktadır. Güneşimizin galaksinin merkezine uzaklığı ise 27,000 ışık yılıdır. Resim

- Samanyolu galaksisinde yaklaşık 200-400 milyar yıldız bulunduğu tahmin edilmektedir. Evrende yaklaşık 200 milyar galaksi bulunduğu, her galakside ise gene yaklaşık 200 milyar yıldız bulunduğu tahmin edilmektedir.

- Bize en yakın olan galaksi 2.9 milyon ışık yılı uzaklıktaki Andromeda (M31) galaksisidir.

 

- Ekim 2005 itibariyle keşfedilen güneş sistemlerinin sayısı 145'e ulaşmıştır. Bu güneş sistemleri, tespit edilmiş en az 169 gezegen içermektedir.

- Her galaksinin merkezinde devasa birer Kara Delik olduğu düşünülmektedir.

- Evrenin başlangıcına yol açtığı düşünülen Big Bang patlamasının yaklaşık 13.7 milyar yıl önce olduğu tahmin edilmektedir. Bizim galaksimiz Samanyolu ise 12 milyar yaşındadır.

- Güneşimiz 5 milyar yaşındadır, kalan ömrü ise bir 5 milyar yıl dahadır. Bu sürenin sonunda güneş önce bir Kızıl Dev'e dönüşecek, sonrasında ise bütün gazlarını atarak bir Nebula oluşturacaktır. Daha sonra ise güneşin çekirdeği bir Beyaz Cüce'ye, en son olarak da bir Siyah Cüce'ye dönüşerek ömrünü tamamlayacaktır.

- Sıradan bir yıldız olan güneşimizin çapı 1 milyon km'dir. Güneşin dünyaya olan uzaklığı ise 150 milyon km'dir. Güneşimiz 5 milyar yıl sonra bir Kızıl Dev'e dönüştüğünde ise yaklaşık 100 milyon km'lik bir çapa ulaşacak ve Merkür ile Venüs'ü yutacaktır, Dünyadaki yaşam ise sona erecektir.

- Kütleleri bizim güneşimizden çok daha fazla olan yıldızlar oldukça görkemli bir biçimde ömürlerini tamamlarlar. Yaklaşık 1 milyar km çapında bir Kızıl Süperdev'e dönüşen bu yıldızlar, Süpernova adı verilen devasa bir patlamadan sonra çekirdeklerinin yoğunluğuna göre ya bir Nötron Yıldızına, ya da bir Kara Delik'e dönüşürler. Mesela ünlü Avcı (Orion) takımyıldızında bulunan ve kırmızımsı rengi kolayca seçilebilen Betelgeuse bir Kızıl Süperdev'dir. Eğer bu yıldız şu an bizim güneşimizin yerinde olsaydı Merkür, Venüs, Dünya ve Mars'ı yutmuş olacak ve Jupiter'in yörüngesine dayanmış olacaktı. Betelgeuse muhtemelen önümüzdeki 1000 yıl içersinde patlayacaktır, fakat bize olan uzaklığından dolayı Supernova görüntüsü patlama anından 490 yıl sonra dünyaya ulaşacaktır. Resim

- Yıldızların yaşam döngülerini gösteren şemayı burada görebilirsiniz.

- Genç yıldızlar son derece yüksek bir ısıya sahiptirler ve mavimsi bir renkleri vardır. Güneşimiz gibi orta yaşlı yıldızlar sarımsı, artık ömrünün sonuna yaklaşmış düşük ısıya sahip yıldızlar ise kırmızımsı gözükürler. Yıldızların evrimini ve ısı-renk ilişkilerini gösteren Hertzsprung-Russel diyagramını burada görebilirsiniz.

- Güneşimizden sonra ki bize en yakın yıldız 4 ışık yılı mesafedeki Proxima Centauri'dir. Bize en yakın yıldızların listesini burada görebilirsiniz.

- Başlıca meteor yağmurlarının tarihlerini gösteren tabloyu burada görebilirsiniz.

- Güneş sistemimizdeki gezegenler hakkında çeşitli bilgiler içeren tabloyu burada görebilirsiniz.

 

Başa Dön